Olvasópróba 2015

Olvasópróba 2015

George R. R. Martin: Királyok csatája

Az 500 oldalnál hosszabb könyv - 1/50

2015. február 02. - morgen hart

Hát hosszabb volt 500 oldalnál. Egészen konkrétan 1006 oldal. A legjobb szó rá a vaskos. De közben kézbe simuló, el van találva a méret. A puha borító is segít, a hasonló formátumú, kemény borítós Gyűrűk Ura kiadásomat sokkal nehezebb kezelni.

Ha már borító...

A design szerintem szép és egyszerű, a belső borítókon megjelenő többi kötet képe is sokat dob rajta. A puha borító, ami egy szempontból nyerő volt, az első végigolvasás után már a hátrányait is feltárja. Nem bírja a strapát. Ha az ember két hétig taperolja, hordja magával, elkezd pöndörödni, rétegekre szétesni. Mikor kölcsönkaptam az első kötetet, az is így nézett ki, azt hittem, hogy egy ronggyá olvasott példányt kaptam, de így a tapasztalatok alapján sajnos egy menet után megadja magát. (Viszont innentől állag-tartó, a további nyúzás látványos változást már nem okoz.)

a8bqene_700b_v1.jpgForrás: alexandra.hu

A birtokomban levő példány egyébiránt egy 2014-es harmadik, javított kiadás. A "javított" ebben az esetben nagyjából annyit jelent, hogy bizonyos család- és helynevek, amik az eredeti fordításban kaptak valamilyen magyarítást, már az eredeti nevükön szerepelnek.

Illusztrációk nincsenek, leszámítva Westeros és Királyvár térképét a könyv elején, illetve a fejezet "címek" kapnak egy kis grafikát. A "címeket" azért teszem idézőjelbe, mert a fejezeteket nem címek jelölik. A regény ugyanis nem egy nagy történetfolyam, mint ahogy ahhoz hozzá vagyunk szokva, hanem sok kis egység mutatja meg a különböző aspektusait a cselekménynek. Tehát a fejezetek mindig egy-egy főszereplőhöz kapcsolódnak, az ő nevük jelenik meg az elején, és a történetnek mindig csak azt a szeletét látjuk, ami az ő életüket befolyásolja. Meg kell szokni, ismerek olyat, aki szerint ez fárasztó, és nehezen követhető.

A sztorit nem spoilerezném el, csak dióhéjban annyit róla: az előző kötet végén meghalt Robert Baratheon, a Hét Királyság uralkodója, és az erősen megkérdőjelezhető trónigényű fia került a trónra. Ebben a kötetben a fellépő trónkövetelők harcait (Királyok csatája, ugye...) követhetjük nyomon. Nem érdemes párhuzamokat keresni a tévésorozattal, teljesen más a történetmesélés fonala, bizonyos események jelentőségük folytán máskor jelennek meg, illetve a könyvben jóval több szereplő van, így némileg bonyolultabb a cselekmény.

Nálam a letehetetlen kategóriába tartozik, azzal együtt, hogy vannak szereplők (Sansa, Catelyn), akiknek a fejezetei nem annyira kötnek le, mindig ott lebeg a szemem előtt, hogy a következő fejezet (Tyrion, Daenerys) viszont hű de izgi lesz. De ez nyilván egyénenként változó, hogy ki melyik szereplővel szimpatizál, és kinek az életét követi szívesebben.

Kicsit fáj a szívem, hogy most valószínűleg egy évig nem jut időm a harmadik kötetre, mert nem hiszem, hogy beleférne a kihívásba még egy 1000 oldalas könyv, de majd meglátjuk. Kezdésnek mindenesetre erős volt.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://olvasoproba2015.blog.hu/api/trackback/id/tr667132857

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása